Drobečková navigace

Úvod > Život v obci > Historie > Střípky z turovské kroniky > Zemědelství

Zemědelství

Abnormálně suchý rok 1947 přinesl velkou neúrodu, hospodáři byli nucení předčasně

vyprodávat dobytek a k ceně za produktu dostávali příplatek za sucho. V listopadu 1952 propukla v naší obci slintavka u skotu a kulhavka u prasat. Jen málo zvířat přežilo. Obec byla uzavřena, na všech příjezdových cestách byli desinfekční pásy. Nějaký čas byla obec úplně uzavřena.

V prosinci 1958 na schůzi svolané do místní hospody bylo po velmi rušné debatě založeno JZD třetího typu k 1.1.1959. Přihlášku podepsali všichni až na Aloise Skálu, tři zemědělci si dali podmínku vstupu až po žních. Na schůzi byli navrženi členové představenstva a funkcionáři družstva.

Evžen Ležák – předseda, František Nesvadba (č.1) – místopředseda a zootechnik, František Kuba (č.7) – rostlinář (skupinář), Jan Logaj (č.10) – skupinář (rostlinář), Marta Dostálová (č.68) – účetní, Jaroslav Bezděk (č.25) – skladník. Členové představenstva: Josef Grygera (č.3), Petr Kuba (č.34), Emil Repatý a Vladimír Zavadil (č.49) – pokladník.

V roce 1963 došlo ke sloučení JZD Turovic  a Dřevohostic. Předsedou sloučeného družstva byl zvolen p. Vojta Marek. V následujících letech došlo ke sloučení s ostatními JZD v okolních obcích.