Drobečková navigace

Úvod > Život v obci > Historie > Střípky z turovské kroniky > Sloučení obcí

Sloučení obcí

V březnu 1951 proběhla slučovací schůze obcí Turovic a Dřevohostic. Členové obecní rady byli pozváni do Dřevohostic, kde člen ONV v Holešově referoval o sloučení obcí a o tom, že bylo zamítnuto odvolání obce Turovice. Členové MNV Turovice kritizovali rozhodnutí ONV v Holešově a KNV V Gottwaldově a z jejich rozhodnutím nesouhlasili. Argumentovali, že obec Turovice je zemědělská obec a s patronátem obce Dřevohostice ještě z doby okupace špatné zkušenosti. Protože zástupci Turovic neprojevili ochotu k dalšímu jednání a připravili se k odchodu, ukončil předseda NF Vojtek společnou schůzi. Ke sloučení obcí přesto došlo.

  • V roce 1954 se Turovice opět osamostatnili.
  • V roce 1964 došlo k opětovnému sloučení s MNV Dřevohostice.
  • V roce 1983 byl podán návrh na změnu pojmenování obce stím, že Turovice budou jen ulice Turovská. Po tomto zjištění byla občany svolána schůze, kde byli přizvání předseda a tajemník MNV v Dřevohosticích. Byl podán protest proti tomuto rozhodnutí a žádost se musela z Přerova stáhnout. Takové množství obyvatel nikdo na schůzi nikdo nepamatoval. Na schůzi byl pozván i učitel Leopold Smiřický, který referoval, že naopak Dřevohostice v minulosti patřili pod Turovice.  Obec zůstala místní část Dřevohostic.

24.11.1990  došlo při volbách do místních orgánů, na základě předchozího referenda občanů Turovic, k opětovnému osamostatnění obecního úřadu. Do zastupitelstva byli zvoleni: Jan Dostál, Ing. Josef Masař, František Nesvadba st., František Kuba st., Josef Baďura ml., Jan Veselý st., Ing. Ladislav Masař, Zdeněk Fuksa a Ing. Josef Pospíšilík.