Drobečková navigace

Úvodní stránka > Historie > Střípky z turovské kroniky > Zemědelství

Zemědelství

Abnormálně suchý rok 1947 přinesl velkou neúrodu, hospodáři byli nucení předčasně

vyprodávat dobytek a k ceně za produktu dostávali příplatek za sucho. V listopadu 1952 propukla v naší obci slintavka u skotu a kulhavka u prasat. Jen málo zvířat přežilo. Obec byla uzavřena, na všech příjezdových cestách byli desinfekční pásy. Nějaký čas byla obec úplně uzavřena.

V prosinci 1958 na schůzi svolané do místní hospody bylo po velmi rušné debatě založeno JZD třetího typu k 1.1.1959. Přihlášku podepsali všichni až na Aloise Skálu, tři zemědělci si dali podmínku vstupu až po žních. Na schůzi byli navrženi členové představenstva a funkcionáři družstva.

Evžen Ležák – předseda, František Nesvadba (č.1) – místopředseda a zootechnik, František Kuba (č.7) – rostlinář (skupinář), Jan Logaj (č.10) – skupinář (rostlinář), Marta Dostálová (č.68) – účetní, Jaroslav Bezděk (č.25) – skladník. Členové představenstva: Josef Grygera (č.3), Petr Kuba (č.34), Emil Repatý a Vladimír Zavadil (č.49) – pokladník.

V roce 1963 došlo ke sloučení JZD Turovic  a Dřevohostic. Předsedou sloučeného družstva byl zvolen p. Vojta Marek. V následujících letech došlo ke sloučení s ostatními JZD v okolních obcích.

 

 

 

20. 11. Nikola

Zítra: Albert

 

 

Oznámení:
ve 42. týdnu 2017 proběhne  v Turovicích plánovaná údržba vodárenského zařízení. Po dobu provádění údržby vodárenského zařízení nebude přerušena dodávka vody odběratelům.
 
 

Nedostatečně určitě identifikovaní vlastníci nemovitostí.xlsx

 

Termíny svozu komunálního odpadu.docx

 

 

Kraj pod Hostýnem ožívá

http://hostynsko.cz/

Povodňový plán

ÚPD Turovice

ÚPD Turovice je podpořena 50% příspěvekem KÚ Olomouc z PROGRAMU OBNOVY VENKOVA r. 2013.

pov_l_komplet.jpg

grafika_pata.gif