Drobečková navigace

Úvodní stránka > Historie > Střípky z turovské kroniky > Z historie školství

Z historie školství

Naší občané chodili do základní školy v Dřevohosticích. Po vypovězení židů byla tato škola r. 1676 upravena ze synagogy u věže (zvonice) a roku 1842 přestavěna v tzv. starou školu. Roku 1898 je naproti kostela postavena šestitřídní obecná škola. Roku 1920 po přestavbě zámku zde vznikla měšťanská škola, kde se vyučovalo do prázdnin 1956. V roce 1956 se otevřela nová základní devítiletá škola.

Jak vypadala školní inspekce na škole v Dřevohosticích. Zúčastnili se jí představení z obcí: Dřevohostice, Turovice, Nahošovice, Radkov, Lipové a Křtomile. Na přehlídání školy v městečku Dřevohostice dne 5.února 1989 skrze C.K. školního komisara Jakuba Aloise Prakiša. Byli přítomni: p. Franc Urban - farář, p. Karel Hegr - správčí a p. Josef Anton Rypka – vrchní úředník z Bystřice. Za naší obec: p. Jan Skala – fojt, p. Josef Pospíšil – purkmistr a p. Jan Machala – deputýrovaný. Na začátku též komise se školní mládeži předepsaným způsobem pryžovala neb vyslejchala, pak se stavení školní přehlíželo, při kterém se všechno v dobrém stavu nacházelo.

Poslední nadučitel na škole byl p. Petr Vašíček. Dostával z obce Turovice 1 zl., 2 kr. a 2 denáry. V době žní dostával 1 kopu, 22 snopů žita a také tolik ovsa, na vánoce 3 zl., 55 kr.

 

28. 3. Soňa

Zítra: Taťána

Aktuality: 

Společnost ČEZ bude v úterý 28.3.2017 provádět v naší obci odečty elektroměrů. Vyvěste si stavy elektroměrů na viditelné místo.

 

výzva.doc

Nedostatečně určitě identifikovaní vlastníci nemovitostí.xlsx

 

Termíny svozu komunálního odpadu.docx

 

 

Kraj pod Hostýnem ožívá

http://hostynsko.cz/

Povodňový plán

ÚPD Turovice

ÚPD Turovice je podpořena 50% příspěvekem KÚ Olomouc z PROGRAMU OBNOVY VENKOVA r. 2013.

pov_l_komplet.jpg

grafika_pata.gif